10/17/2019 - پنجشنبه 25 مهر 1398
جستجو
Menu

سلسله استاندارد های مدیریت شهری


سلسله استانداردهای مدیریت شهری

فضای سبز- طراحی آبیاری قطره ای زیرسطحی - آیین کار

استاندارد ملی شماره 22094

 

 Landscape - Design of SubSurface Drip Irrigation - Code of Practice    دریافت فایلسلسله استانداردهای مدیریت شهری

فضای سبز- طراحی آبیاری قطره ای - آیین کار

استاندارد ملی شماره 22093

 

 Landscape - Design of Drip Irrigation - Code of Practice    دریافت فایلسلسله استانداردهای مدیریت شهری

معابر شهری - تابلوهای اخباری

استاندارد ملی شماره 21632

 

Urban Roads - Informative Signs    دریافت فایلسلسله استانداردهای مدیریت شهری

علائم افقی نوشتاری و خطوط ترافیکی - روش های نظارت بر اجرا و نگهداری

استاندارد ملی شماره 21194

 

Horizental Read Markings - Inspection Methods on Implementation and Maintenance    دریافت فایلسلسله استانداردهای مدیریت شهری

معابر شهری - مسیرهای دوچرخه سواری

استاندارد ملی شماره 20981

 

Urban roads - Bicycle paths  دریافت فایل

ضرورت بهبود کیفیت خدمات ارائه شده، افزایش رضایت شهروندان، بهینه سازی هزینه ها، تعیین قیمت تمام شده خدمات و حرکت به سمت برنامه ریزی و بودجه ریزی عملیاتی در شهر، لزوم استانداردسازی خدمات مدیریت شهری را بیش از پیش نمایان می سازد. در جهت نیل به اهداف فوق تلاش برای اخذ استانداردهای ملی که مرجعی ذیصلاح برای هماهنگ سازی ضوابط در کلیه شهرهای کشور می باشند، توسط شهرداری تهران آغاز شده و یکی دیگر از استانداردهای مدون یاد شده در مجلد حاضر با موضوع معابر شهری مسیرهای دوچرخه سواری ارایه می گردد. استاندارد حاضر با نگرشی تخصصی به استانداردهای ترافیکی معتبر دنیا، بررسی ضوابط و مستندات موجود داخلی و استفاده از نظرات کارشناسی متخصصان خبره تدوین گردیده و بر اساس آن حداقل ضوابط و مقررات مربوط به طراحی مسیرهای دوچرخه سواری تبیین شده است. علاوه بر موارد فوق، مطالبی نیز در خصوص تسهیلات دوچرخه سواری، ویژگی های روسازی مسیر، علائم و تابلوهای ترافیکی، چراغ های راهنمایی، روشنایی مسیر و معیارهای حقوقی و قانونی در این استاندارد قید شده است. نظر به پیامدهای ارزشمند استفاده از دوچرخه در حمل و نقل شهری، امید است تدوین و بکارگیری این استاندارد گام موثری در این راستا محسوب گردد.(چکیده پشت جلد)


سلسله استانداردهای مدیریت شهری

پارکینگ های مکانیزه (خودرو) - الزامات و توصیه ها

استاندارد ملی شماره 20533

 

Mechanized Parking - Requirements & Recommendations    دریافت فایل

ضرورت بهبود کیفیت خدمات ارائه شده، افزایش رضایت شهروندان، بهینه سازی هزینه ها، تعیین قیمت تمام شده خدمات و حرکت به سمت برنامه ریزی و بودجه ریزی عملیاتی در شهر، لزوم استانداردسازی خدمات مدیریت شهری را بیش از پیش نمایان می سازد.

در جهت نیل به اهداف فوق تلاش برای اخذ استانداردهای ملی که مرجعی ذیصلاح برای هماهنگ سازی ضوابط در کلیه شهرهای کشور می باشند، توسط شهرداری تهران آغاز شده و یکی دیگر از استانداردهای مدون یاد شده در مجلد حاضر با موضوع پارکینگ ­های مکانیزه (خودرو) الزامات و توصیه­ ها ارائه می گردد.

استاندارد حاضر با نگرشی تخصصی به استانداردهای ترافیکی معتبر دنیا، بررسی ضوابط و مستندات موجود داخلی و استفاده از نظرات کارشناسی متخصصان خبره تدوین گردیده است و با هدف تعیین حداقل ضوابط و مقررات برای طرح، اجرا و بهره برداری از سامانه‌های پارکینگ مکانیزه (خودرو)، دامنه عملکردی قابل توجهی را در بر می گیرد. محتوای استاندارد از جامعیت قابل قبولی برخوردار است و شامل مواردی از قبیل ابعاد و اندازه‌ها، ویژگی‌های موردنیاز ایمنی، حفاظت و پیشگیری از حریق، ورودی و خروجی ها، میزان مجاز انتشار صوت و ارتعاش و ملاحظات ترافیکی مرتبط با احداث پارکینگ‌های مکانیزه می باشد.

(چکیده پشت جلد)


سلسله استانداردهای مدیریت شهری

مدیریت پسماند ناشی از سوانح آیین کار

استاندارد ملی شماره 19941

 

Disaster waste Management - Code of Practice  دریافت فایل

ضرورت بهبود کیفیت خدمات ارایه شده، افزایش رضایت شهروندان، بهینه سازی هزینه ها، تعیین قیمت تمام شده خدمات و حرکت به سمت برنامه ریزی و بودجه ریزی عملیاتی در شهر، لزوم استانداردسازی خدمات مدیریت شهری را بیش از پیش نمایان می سازد.

در جهت نیل به اهداف فوق تلاش برای اخذ استانداردهای ملی که مرجعی ذیصلاح برای هماهنگ سازی ضوابط در کلیه شهرهای کشور می باشند، توسط شهرداری تهران آغاز گردیده و در مجلد حاضر استاندارد ملی مديريت پسماند ناشي از سوانح - آیین کار که توسط شهرداری همدان تدوین و با همکاری شهرداری تهران مصوب شده است، ارایه می گردد.

استاندارد ملی مديريت پسماند ناشي از سوانح - آیین کار با نگرشی تخصصی به استانداردهای معتبر دنیا و استفاده از نظرات کارشناسی متخصصان خبره تدوین گردیده است. سوانح تهديدی جدی براي سلامتي، امنیت و محيط­زيست هستند؛ هم­چنین می­ توانند موانع بزرگی را در عملیات نجات پس از بلایا ایجاد کنند. تجربه نشان می­ دهد كه پسماند ناشی از سوانح و بحران ­ها اغلب با روش­ های موقتی مدیریت می­ شوند، اما با توجه به تلاش ­هایی که در آینده صورت خواهد گرفت، پیشرفت­ های قابل توجهی می­ تواند به وجود آید.     

هدف از تدوین این استاندارد تعیین روش­ ها و ابزارهای غلبه بر چالش ­ها در مدیریت پسماند (در مواقع اضطراری) است که در تكميل مدیریت هدفمند پروژه­ هاي مرتبط با آن موثر هستند. (چکیده پشت جلد)

سلسله استانداردهای مدیریت شهری

معابر شهری تجهیزات ایمنی در محدوده جناغی های بزرگراه ها - آیین کار

استاندارد ملی شماره 19932

 

Urban Roads – Safety Equipments in Gore points of highways - Code of Practice    دریافت فایل

ضرورت بهبود کیفیت خدمات ارائه شده، افزایش رضایت شهروندان، بهینه سازی هزینه ها، تعیین قیمت تمام شده خدمات و حرکت به سمت برنامه ریزی و بودجه ریزی عملیاتی در شهر، لزوم استانداردسازی خدمات مدیریت شهری را بیش از پیش نمایان می سازد.

در جهت نیل به اهداف فوق تلاش برای اخذ استانداردهای ملی که مرجعی ذیصلاح برای هماهنگ سازی ضوابط در کلیه شهرهای کشور می باشند، توسط شهرداری تهران آغاز شده و یکی دیگر از استانداردهای مدون یاد شده در مجلد حاضر با موضوع معابر شهری - تجهیزات ایمنی در محدوده جناغی های بزرگراها- آیین کار ارائه می گردد.

استاندارد حاضر با نگرشی تخصصی به استانداردهای ترافیکی معتبر دنیا، بررسی ضوابط و مستندات موجود داخلی و استفاده از نظرات کارشناسی متخصصان خبره تدوین گردیده است. محل ورود و خروج رابط­ ها، جزیره­ ها، محل همگرایی و واگرایی راه­ ها و یا به  اختصار جناغی های مسیر که در آن مانور رانندگان اتفاق می افتد، پتانسیل بروز تصادف را دارا می­ باشد. بدین ترتیب به منظور ایمن­ سازی این مقاطع و پرهیز از ایجاد تغییر ناگهانی در مقطع راه و نیز اعلام آمادگی به رانندگان در محل­ های تعیین مسیر، می­ بایست استانداردهای طرح هندسی در محل­ های اتصال يا انفصال بزرگراه ­ها و آزادراه ­ها مدنظر قرار گيرد. مواردی مانند طول خط افزایش و کاهش سرعت، لچکی تعریض، شعاع ورودی و خروجی رابط، عرض میانه، عقب نشینی و شعاع قوس جناغی و نیز عرض رابط می­بایست در محل جناغی­ها مورد توجه قرار گیرد. همچنين لازم است با توجه به ماهيت و احتمال برخوردها و تصادفات در اين مقاطع، اقدامات هماهنگ و استاندارد جهت آشکارسازی و تامین روشنایی و ایمن سازی آن­ها انجام گيرد. (چکیده پشت جلد)


سلسله استانداردهای مدیریت شهری

فضای سبز - طراحی آبیاری بارانی آیین کار

استاندارد ملی شماره 19642

 

Landscape - Design of sprinkler Irrigation - Code of Practice  دریافت فایل

ضرورت بهبود کیفیت خدمات ارایه شده، افزایش رضایت شهروندان، بهینه سازی هزینه ها، تعیین قیمت تمام شده خدمات و حرکت به سمت برنامه ریزی و بودجه ریزی عملیاتی در شهر، لزوم استانداردسازی خدمات مدیریت شهری را بیش از پیش نمایان می سازد.

در جهت نیل به اهداف فوق تلاش برای اخذ استانداردهای ملی که مرجعی ذیصلاح برای هماهنگ سازی ضوابط در کلیه شهرهای کشور می باشند، توسط شهرداری تهران آغاز گردیده و یکی دیگر از استانداردهای ملی یاد شده که با همکاری شهرداری کلانشهر اصفهان تدوین شده است در مجلد حاضر با موضوع فضای سبز - طراحی آبیاری بارانی - آیین کارارائه می گردد.

آبیاری در فضای سبز شهری به دلیل پراکندگی فضای سبز در سطح شهر، اثر خرداقلیم­های شهری بر نیاز آبی گیاهان، تنوع گونه گیاهی و تنوع خاک با محدودیت های فراوانی روبرو است. یکی از روش­های معمول آبیاری در فضای سبز شهری آبیاری بارانی است که از جمله مزایای آن می­توان به سازگاری این روش با اکثر خاک­ها، صرفه­جویی در مصرف آب، قابلیت حرکت سامانه و امکان آبیاری گیاهان پوششی مانند چمن اشاره کرد. بازدهی مطلوب در سامانه­های آبیاری در شرایطی ایجاد می­گردد که طراحی، اجرا و بهره­برداری آنها بر پایه اصول علمی و کاربرد تجهیزات باکیفیت انجام شود. در استاندارد حاضر تلاش بر آن است تا گام موثری در معرفی و تبیین اصول یادشده برداشته شود. (چکیده پشت جلد)

سلسله استانداردهای مدیریت شهری

معابر شهری تابلوهای انتظامی

استاندارد ملی شماره 19794

 

Urban Roads – Regularity Signs  دریافت فایل

ضرورت بهبود کیفیت خدمات ارائه شده، افزایش رضایت شهروندان، بهینه سازی هزینه ها، تعیین قیمت تمام شده خدمات و حرکت به سمت برنامه ریزی و بودجه ریزی عملیاتی در شهر، لزوم استانداردسازی خدمات مدیریت شهری را بیش از پیش نمایان می سازد.

در جهت نیل به اهداف فوق تلاش برای اخذ استانداردهای ملی که مرجعی ذیصلاح برای هماهنگ سازی ضوابط در کلیه شهرهای کشور می باشند، توسط شهرداری تهران آغاز شده و یکی دیگر از استانداردهای مدون یاد شده در مجلد حاضر با موضوع معابر شهری تابلوهای انتظامی ارائه می گردد.

استاندارد معابر شهری – تابلوهای انتظامی با نگرشی تخصصی به استانداردهای ترافیکی معتبر دنیا، بررسی ضوابط و مستندات موجود داخلی و استفاده از نظرات کارشناسی متخصصان خبره تدوین گردیده است. از میان علائم راهنمایی و رانندگی، تابلوهای انتظامی بدلیل حکم قانونی و دستوری آنها مهمترین نوع تابلوها به شمار می­رود و برای آگاه ساختن رانندگان از محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی است که باید از آن پیروی نمایند؛ بهمین دلیل در اکثر کشورها سعی بر آن است تابلوهای انتظامی متحدالشکل باشند. استاندارد حاضر به این امر کمک شایانی کرده و به دست­اندرکاران کمک می­ نماید تا اندازه تابلوها بر اساس معیارهای دقیق طراحی شده و جنس و مصالح تابلوها استاندارد گردد و رانندگان بطور اخص و کاربران معابر شهری بطور عموم دیگر شاهد وجود تابلوهای بی­کیفیت ، ناخوانا و نامفهوم در سطح شهرها نباشند.(چکیده پشت جلد)

سلسله استانداردهای مدیریت شهری

راهبری ایستکاه های بازیافت شهری آیین کار

استاندارد ملی شماره 16565

 

Direction of Urban Recycling Stations – Code of Practice  دریافت فایل

استاندارد «راهبری ایستگاه های بازیافت شهری-آیین کار» که پیش نویس آن در کمیسیون های مربوط توسط معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا و معاونت خدمات شهری شهرداری تهران تهیه و تدوین شده و در اولین اجلاس کمیته ملی استاندارد محیط زیست مورخ 25/04/1392 مورد تصویب فرار گرفته است، اینک به استناد بند یک ماده 3 قانون اصلاح قوانین و مقررات سازمان ملی استاندارد ایران، مصوب بهمن ماده 1371، به عنوان استاندارد ملی ایران منتشر می شود.

منابع و ماخذی که برای تهیه این استاندارد مورد استفاده قرار گرفته به شرح زیر است:

1. دستورالعمل حوزه معاونت خدمات شهری سازمان مدیریت پسماند خشک شهرداری تهران، نظام فنی و اجرایی عملیات جمع آوری پسماند خشک، مجلد شماره 5، 1391:دستورالعمل راهبری ایستگاه های بازیافت شهری

2. آیین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماند، 1384، هیئت وزیران

3. قانون مدیریت پسماند ایران، 1383، مجلس شواری اسلامی

4. دستورالعمل ضوابط بهداشت و ایمنی ایستگاه های بازیافت، 1382، مرکز بهداشت کار شهرداری تهران

 

سلسله استانداردهای مدیریت شهری

معابر شهری آرام سازی ترافیک

استاندارد ملی شماره 14237

 

Urban Roads – Traffic Calming  دریافت فایل

استاندارد «معابر شهری آرام سازی ترافیک» که پیش نویس» آن در کمیسیون های مربوط در سال 1390 توسط معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا و معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و مرکز تحقیقات حمل و نقل طراحان پارسه تهیه و تدوین شده و در سیصد و شصت و هفتمین اجلاس کمیته ملی استاندارد مهندسی ساختمان و مصالح و فراورده های ساختمانی مورخ 16/12/1390 مورد تصویب قرار گرفته است. اینک به استناد بند یک ماده 3 قانون اصلاح قوانین و مقررات سازمان ملی استاندارد ایران، مصوب بهمن 1371، به عنوان استاندارد ملی ایران منتشر می شود.

 

منابع و ماخذی که برای تهیه این استاندارد مورد استفاده قرار گرفته به شرح زیر است:

Pennsylvanias traffic calming handbook ,Pennsylvania Department of Transportation, Publication No. 383, January 2001دریافت فایل

 

سلسله استانداردهای مدیریت شهری

معابر شهری تابلوهای هدایت مسیر آیین کار

استاندارد ملی شماره 16134

 

Urban Roads – Roads Guide Signs – Code of Practice  دریافت فایل

از جمله اصول حاکم بر طراحی و جانمایی تابلوهای هدایت مسیر تعیین شکل و اندازه های تابلوها و پیکتوگرام ها و اصول طراحی استاندارد تابلوها است و باید روش یکسانی در نحوه طراحی و اجرای آن مورد استفاده قرار گیرد. در این مجموعه با استفاده از آیین نامه های معتبر دنیا (آیین نامه های MUTCD آمریکا، TSRGD انگلستان، HAV آلمان) ضوابط و دستورالعمل های طراحی تابلوهای هدایت مسیر شامل رنگ، مشخصات نوشتاری و نشانه به منظور یکسازی سازی و رعایت اصول استاندارد طراحی و اجرا در کلیه تابلوهای راهنمای مسیر ارائه شده است.

منابع و ماخذی که برای تهیه این استاندارد مورد استفاده قرار گرفته به شرح زیر است:

- دستورالعمل معاونت و سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، سال 1390؛ ملاک عمل تهیه و نصب تابلوهای هدایت مسیر در معابر شهری

- استاندارد ملی شماره (14147 معابر شهری-طبقه بندی)، سازمان ملی استاندارد ایران، مصوب آذرماه 1390

- مقاوله نامه علائم راه ها، کنوانسون وین 1986

- راهنمای نصب علائم و تجهیزات علائم راهمایی رانندگی (ترجمه استاندارد علائم و تجهیزات کشور آلمان)، ترجمه مهندس فریدون دژدار، شرکت عرف ایران


سلسله استانداردهای مدیریت شهری

معابر شهری طبقه بندی

استاندارد ملی شماره 14147

 

Urban Roads – Classification  دریافت فایل

«استاندارد معابر شهری-طبقه بندی» که پیش نویس آن در کمیسیون های مربوط توسط معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا و معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و مرکز تحقیقات حمل و نقل طارحان پارسه تهیه و تدوین شده و در سیصد و چهل و نهمین اجلاس کمیته ملی مهندسی ساختمان و مصالح و فرآورده های ساختمانی موره 22/9/1390 تصویب شد. اینک با استناد بند یک ماده 3 قانون اصلاح قوانین و مقررات سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، مصوب بهمن 1371، به عنوان استاندارد ملی ایران منشتر می شود.

 

منابع و ماخذی که برای تهیه این استاندارد مورد استفاده قرار گرفته به شرح زیر است:

(AASHTO ), 2004, Highway Functions, systems and classificationدریافت فایل

 
فرایند اجرایی بر اساس روش اوکلند